مقالات

معرفی صفحه فرز و انواع آن

ابزار پرتو

در دنیای امروز استفاده از ابزارالات به شدت به چشم می خورد به گونه ای که می توان گفت بدون استفاده از آن ها بسیاری از کارها انجام نخواهد شد. از پرمصرف ترین ابزاآلاتی که کاربرد فراوانی در صنایع مختلف مانند ساختمان سازی، نجاری، خودروسازی و … دارند، انواع فرزها هستند.

این گروه از ابزارها انواع مختلفی دارند و برای کارهای مختلفی نیز طراحی شده اند. همچنین این ابزارها از قطعات متفاوتی تشکیل شده اند که از اصلی ترین و مهمترین قطعات آن می توان به صفحه فرز یا همان دیسک اشاره کرد. در واقع این قطعه امکان برش و ساییدگی بر روی هر گونه سطوح مانند سرامیک، چوب، فلز، سنگ و … را فراهم می کند و مانند مته از انواع مختلفی برخوردار است. برای استفاده صحیح و انتخاب درست صفحه فرز نیاز است تا با انواع آن به خوبی آشنا شوید.

عملکرد صفحه فرز

ابزار پرتو

تمام صفحات برشی از ذرات ریز و سایشی ساخته شده اند که این دانه ها در هنگام چرخش صفحه، با سطوح برخورد می کند. در نتیجه با ایجاد کردن سایش و اصطکاک، فرآیند برشکاری انجام می شود. ذرات ریز سایشی با گذشت زمان کند شده و از بین می روند؛ بنابراین باید با ذرات تیز جدید و بزرگ تری جایگزین شوند. همانطور که گفته شد صفحه فرز از انواع مختلفی برخوردارند و قابلیت نصب و قرارگیری روی دستگاه های فرز، مینی فرز، پروفیل بر و … را دارند. بنابراین با تهیه صفحات مختلف می توان بسیاری از کارهای برش و سایش را بر روی سطوح مختلف انجام داد.

در صورتی که نتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید، در هنگام برش و سایش دچار مشکل خواهید شد و دستگاه عملکرد مطلوبی نخواهد داشت. در ادامه این مقاله انواع صفحه فرز را به شما همراهان عزیز معرفی خواهیم کرد تا در هنگام تهیه آن انتخاب درستی داشته باید.

انواع صفحه برش فرز

با توجه به کاربرد و نوع کارایی می توان صفحه فرز یا دیسک برش را به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد.

صفحه مینی فلاپ

این نوع از صفحه فرز از قرارگیری چندین سنباده به صورت مورب بر روی یکدیگر تشکیل شده است و قابلیت نصب بر روی انواع فرزها و مینی فرزها دارد که با استفاده از آن می توانید عملیات سنباده کاری را بر روی قطعه کار انجام دهید.

صفحه استیل بر

دومین مدل در بین انواع صفحه برش، صفحه استیل بر است که از کمترین ضخامت نسبت به سایر مدل ها برخوردار است. از این مدل می توان جهت لایه برداری و برش انواع فولاد مانند استیل با ضخامت کم بهره برد.

صفحه آهن بر

جهت برش صفحات آهنی از صفحه فرز آهن بر استفاده می شود. با استفاده از این صفحه می توان انواع لوله و پروفیل آهنی با ضخامت کم برش داد.

صفحه ساب و سایش

از دیگر صفحات فرز می توان به صفحه های ساب و سایش اشاره کرد که جهت صاف کردن و نیز گرفتن پلیسه بسیاری از سطوح کاربرد دارد.

صفحه پرفیل بر

یکی دیگر از پرکاربردترین صفحات برشی صفحه های پروفیل بر هستند که از آن ها جهت برش انواع قوطی، لوله و پروفیل های ساختمانی استفاده می شود. کاربردی ترین سایزهای این صفحات دو نوع 300 و 355 میلی متری هستند.

صفحه سنگ بر

برای برش انواع سطوح سنگی و نیز ساییدن آن از صفحات سنگ بر استفاده می شود. این صفحات در قطرهای متفاوتی از جمله 115، 180، 210 میلی متر در بازار موجود هستند.

صفحه سرامیک بر

از دیگر ابزارهای برشی صفحات سرامیک بر هستند که از طریق ساییدن عملیات برش را انجام می دهند. این صفحات باید از سرعت چرخش بالایی بهره مند باشند تا از لب پر شدن و شکستن کاشی و سرامیک جلوگیری شود. پرکاربردترین مدل صفحه سرامیک بر در قطرهای 115، 180 و 230 میلی متری می باشند.

صفحه گرانیت بر

صفحه های گرانیت بر مجهز به شیارهایی هستند و نسبت به مدل های دیگر از طراحی منحصربه فردی برخوردار هستند. جنس این صفحات از آلیاژ فولاد بوده و با وجود شیارهایی که دارد باعث شده تا در هنگام سایش نیز ضربه هایی به آن وارد کند تا عملیات برش گرانیت به خوبی انجام شود. صفحات گرانیت بر را می توان بر روی انواع دستگاه های فرز نصب کرد که کاربردی ترین ها در سایزهای 115، 180 و 230 میلی متری می باشند.

صفحه بتن بر

صفحات برش بتن نیز همانند صفحه های سرامیک بر دارای لبه الماسه بوده و به شکل شیارهایی دندانه دار طراحی شده اند. این نوع از صفحه فرز جهت برداشتن بخشی از بتن و سیمان مورد استفاده قرار می گیرد. قطر صفحه برش بتن 300 تا 750 میلی متر است.

صفحه آسفالت بر

صفحه های آسفالت بر شباهت زیادی به صفحات بتن بر داشته و همانن آن ها نیز دارای سگمنت است. همانطور که از نام این صفحه پیداست، مناسب برای برش آسفالت بوده و در سایزهای مختلف بین 350 تا 700 میلی متر توئلید می شود. البته لازم است بدانید برای کارهای صنعتی این صفحات در سایزهای بزرگ تری نیز تولید خواهند شد.

صفحه سنباده

صفحات سنباده قابلیت نصب و قرارگیری بر روی فرز و مینی فرزها را دارند که گزینه ای ایده آل برای سنباده کاری و لایه برداری سطوح مختلف هستند.

جمع بندی کلی 

اکنون لازم است که در هنگام خرید و تهیه آن ها به شماره های درج شده بر روی این صفحات توجه داشته باشید. در واقع این شماره ها نشان دهنده سایز ذرات سایشی در صفحه ها است و هر چه دانه ها بزرگ تر باشند استفاده از آن ها برای برش و سایش سطوح سخت مناسب تر است. در واقع دانه های بزرگ برای سطوحی که نیاز به ظریف کاری داشته مناسب  نبوده و می بایست از دانه های ریز برای ظریف کاری سطوح حساس استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.